Custom image

CCA

SESSION: 2017 - 18

दिनांक

प्रतियोगिता का नाम

वर्ग

सदनों की स्थिति

शिवाजी

टैगोर

अशोका

रमन

22-04-17

समूहगान

JUNIOR

--

I

III

II

SENIOR

III

II

I

--

29-04-17

Drawing

JUNIOR

--

--

--

--

SENIOR

Jhanvi Solanki IX I

SALONI JAIN X  III

SAKSHI GARHWAL IX II

SAPNA MONIA IX III

--

प्रतिभागियों की सूची LIST OF PARTICIPANTS कनिष्ठ वर्ग (JUNIOR GROUP CLASSES VI TO VIII)

दिनांक

प्रतियोगिता का नाम

क्र॰
स॰

सदन

शिवाजी

टैगोर

अशोका

रमन

22-04-17

समूहगान

1

BHOOMI KANUNGO VII

PRIANSHI BAIRAGI VIII

MINAKSHI VI

HARHIT JAIN

2

NEELAM QURESHI VIII

TANISHKA VII

KHUSHI VI

VIVIEK MAKWANA

3

DIMPLE CHOUHAN VII

PRIYA VI

YOGITA VI

AMIT MANDWARIYA

4

ATHARV CHATURVEDI VI

KARISHMI SOLANKI VI

MAHIMA VI

AKSHIT MANDWARIYA

5

ESHAN VII

JAYA VIII

JANHAVI VI

RITESH SHARMA

6

JAYA VIII

TANISHQ YADAV VII

DIVYA VII

RADHIKA SOPRA

7

ABIR VI

TUSHAR VII

TALHAR ANSARI VII

RISHIKA RATNAWAT

8

AARADHNA VI

PRIYANSHI VII

UTKRASHINI VIII

KASHISH KOTAHRI

9

HARSH PADIYAR VII

TANISHQ SAKHLA VI

PIYUSH VIII

DEEKSHA CHOUHAN

10

ADITI VII

ARCHNA SISODIYA VI

MOHIT VIII

PALLAVI JAGRAWAL

11

AARADHNA GUPTA VII

SAMEER ARYA

12

HEMANT BAGDE

प्रतिभागियों की सूची LIST OF PARTICIPANTS वरिष्ठ वर्ग (SENIOR GROUP CLASSES IX TO XII)

दिनांक

प्रतियोगिता का नाम

क्र॰
स॰

सदन

शिवाजी

टैगोर

अशोका

रमन

22-04-17

समूहगान

1

ANJALI XII

HARSHITA TEKAR IX

VINAYAK IX

DEEKSHA

2

NEHA DEVDA XII

GUNJAN PALIWAL IX

SIMRAN IX

SNEHA SONI

3

SADAF XII

SARIKA SHARMA X

GIZA IX

DEEPTI SHARMA

4

NAGESH XII

ANGEL X

MUKTAVALI IX

PALAK

5

ASHUTOSH XII

DISKHITA X

KINU

RICHA SETHIA

6

JITENDRA XII

HARSHITA IX

SHALINI XI

DEEPESH VAIDHYA

7

MANSI XII

MEET X

MUDIT XI

AYUSH BAGDE

8

KHUSHBOO XII

AAYUSH OJHA X

SAKSHI XI

AMAN ALI

9

SANSKAR SHARMA XII

RAJAT UPADHYAYA IX

KHUSHI XII

SATISH SHARMA

10

BHUMIKA RATHORE X

YOGITA MALI X

JAYESH XII

SAILESHVI SOLANKI

11

BHARTI CHOUHAN XII

LAKSHITA X

ISHITA SAHANI

12

ADISH JAIN XII

SALONI X

29-04-17

Drawing

1

JHANVI SOLANKI IX

HARDIKA JOSHI XII

SAPNA MONIA IX

CHINU BAIRAGI IX

2

NAGESWAR XII

KARINA XI

SAKSHI GARWAL IX

SAKSHI KUMAWAT IX

3

SAKSHI TEPAN IX

SALONI JAIN X

SHALINI SONI XI

DIKSHA TEPAN XII

4

SEKH SADAF XII

HARSHITA IX

NEHA CHOUHAN IX

SHAILSHAMI X

5

AARTI MONIA IX

PRIYANSHI SONI XII

AYAN KHAN X

DEEPTI SHARMA XII

6

CHETANNYA BHADANIYA X

LAKSHITA X

JHALAJ DUBEY IX

--

7

SAWAN IX

TEJASVI XII

MOHD. KAIF X

--

8

PRAKRATI XII

MEET JAIN X

JAYA XI

--

9

ANJALI OJHA XII

KRIPANSHU XI

VARSHA IX

--

10

--

GUNJAN IX

- -

--

TIME TABLE CLASS-WISE 2017-18

LIST OF CLASS TEACHER 2017-18

HOUSE MASTERS & ASSOCIATE HOUSEMASTERS

शिवाजी सदन SHIVAJI HOUSE

HOUSE MASTER – MR. RAJESH KUMAR UPADHYAY

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR.VIMAL CARPENTER

ASSOCIATE HOUSE MASTER – DR. N.K. JAIN

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MS. PRATIMA ARYA

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR.DEEPAK DAS

टैगोर सदन TAGORE HOUSE

HOUSE MASTER – MRS. VANDANA SHARMA

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. N.K.DUBEY

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MRS.PORWAL

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. R.S. MAKKAD

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MRS.DORIS JOHN
अशोका सदन ASHOKA HOUSE
HOUSE MASTER – PGT - MATH

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. R.K. OJHA

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MS.REENA SETHIYA

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MS. RANJANA KUMRAWAT

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. MANMOHAN

रमन सदन RAMAN HOUSE

HOUSE MASTER – MR. N.K. TRIVEDI

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. V.D. BHARTIYA

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. S.K.TIWARI

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR. I.A. ANSARI

ASSOCIATE HOUSE MASTER – MS. SHILPA MANDKARIYA


 

.                              KENDRIYA VIDYALAYA, MANDSAUR

.                        Language Week (ENGLISH) 22 to 27 Aug. 2016

.                     COMPITITION:English Story Telling DATE: 25/08/2016

 

 

Junior Group

 

 

 

1

Mridula Punjabi

8 A

Raman

I

2

Astha Porwal

8 A

Shivaji

II

3

Suyash Jain

6 B

Ashoka

III

 

 

 

 

 

 

Senior Group

 

 

 

1

Priyanshi Soni

11 Sc

Tagore

I

2

Hardika Joshi

11 Sc

Tagore

II

3

Neha Chaudhary

11 Sc

Raman

III

 

.                COMPITITION: Elocution DATE: 26/08/2016

 

Junior Group

1

Astha Porwal

8 A

Shivaji

I

2

Mridula Punjabi

8 A

Raman

II

3

Suyash Jain

6 B

Ashoka

III

 

 

Senior Group

1

Vasundhara Batad

11 Sc

Ashoka

I

2

Harshvardhan Chouhan

11 Com

Tagore

II

3

Neha Chaudhary

11 Sc

Raman

III

 

 

.                                          केन्द्रीय विद्यालय मंदसौर

.                                 संस्कृत सप्ताह 16/08/2016 से 22/08/2016

.                                           प्रतियोगिता परिणाम

क्रम संख्या

प्रतियोगिता

कनिष्ठ वर्ग

वरिष्ठ वर्ग

श्लोक पाठ

 

 

 

प्रथम

खुशबू    गुप्ता 8ए

दीक्षा पांडे 10अ

 

द्वितीय

अखिलेश्वरी 8अ

आयुष चौधरी 10अ

 

तृतीय

अक्षिता 8ब   बेराठी

वसुंधरा 11विज्ञान

 

 

 

 

निबंध लेखन

 

 

 

प्रथम

खुशबू गुप्ता 8अ

दीप शिखा 12 विज्ञान

 

द्वितीय

नीलम कुरैशी 7अ

भरत श्रीवास्तव 12विज्ञान

 

तृतीय

विधि रत्नावत 8अ

यश बरसोलिया 9ब

समूह गान

 

हर्ष वर्धन 10ब

 

प्रथम

साक्षी टेपन,साक्षी कुमावत,हर्षिता,अभय,मुक्तावली,अक्षिता 8 ब

 

द्वितीय

खुसबु,हर्षिता,पार्थ,अखिलेश्वरी,विनायक 8 अ

 

तृतीय

आस्था,विधि,गुंजन,नेहा 8 अ

 


 

 

प्रश्नोत्तरी

 

 

 

प्रथम

आस्था 8 अ

मीत जैन  9 ब

 

द्वितीय

अदिति कंथालिया 7 ब

आयुष ओझा 9 अ

 

तृतीय

तनिष्क व्यास 7 ब

आयुष चौधरी

पावर पॉइंट  द्वारा

कथा कथन

 

 

 

प्रथम

-

विकास शर्मा 10 अ

 

 

द्वितीय

-

आयुष चौधरी 10 अ

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C.C.A. Activities 2015-16 Results

C.C.A. Activities 2014-15


Month Date Programme
June 28-Jun-14 House Meeting
July 05-Jul-14 Display Board Decoration
July 19-Jul-14 Investiture Ceremony/English Calligraphy
July 26-Jul-14 English Debate
August 02-Aug-14 English Poem Recitation
August 15-Aug-14 Independence Day
August 16-Aug-14 Quiz (S.st)/ Patriotic Solo Song
August 23-Aug-14 Drawing Competition
September 05-Sep-14 Teachers Day
September 06-Sep-14 S.St. Debate / Hindi Debate
September 20-Sep-14 Hindi Poem Recitation
September 27-Sep-14 Hindi Handwriting Competition
October 18-Oct-14 Rangoli Competition
November 01-Nov-14 Sanskrit Shalok Competition
November 15-Nov-14 Group Song Competition
November 22-Nov-14 Fancy Dress Competition
November 29-Nov-14 Flower & Pot Decoration
December 06-Dec-14 Hindi Extempore Competition
December 20-Dec-14 Group Dance Competition

 

CCA Plays a major role in KV's as it instills feelings of confidence, killing instinct and how to thrive uncompetitive world. CCA dept. conducts a lot of activities like painting Compt. teachers day celebration, poem recitation, Group song. Fancy dress etc.

 

List CCA activites completed in session: 2013-14

 

Month

Day

Activity

April

6-04-13

House Distribution

 

20-04-13

House Meeting

 

27-04-13

Calligraphy (English)

May

4-05-13

Pot decoration

July

6-07-13

House Meeting (selection of perfect)

 

27-07-13

Display board Competition

August

3-08-13

Essay Writing Competition

 

8-08-13

Display Board Completion

 

17-08-13

Social Science Exhibition (School level)

 

24-08-13

Debate English

 

31-08-13

Slogan Writing/ Poster Making

Sep

7-09-13

Poem Recitation Hindi

 

21-09-13

Skit Hindi

 

28-09-13

Solo Song/ Bhajan Hindi

Oct.

5-10-13

Display board Competition

 

26-10-13

Sanskrit Shloka Recitation

Nov.

16-11-13

Mine Competition

 

23-11-13

Rangoli Competition

 

30-11-13

Solo Dance Competition

Dec.

7-12-13

Quiz Competition

 

14-12-13

K.V. Foundation Day

 

21-12-13

Valedictory Function


CCA Programme (Primary)

Month

Day

Activity

April

6-04-13

Group Distribution

 

20-04-13

House Distribution

 

27-04-13

Calligraphy (English)

May

4-05-13

House Meeting

June

29-06-13

Slogan Competition

July

6-07-13

Drawing Competition

 

20-07-13

Investiture Ceremony

 

27-07-13

Display board Competition

August

3-08-13

House Meeting

 

17-08-13

English Poem Recitation

 

24-08-13

fgUnh laÁs"k.k çfr;ksfxrk

 

31-08-13

Story Competition (Hindi)

Sep

7-09-13

fgUnh lqys[k çfr;ksfxrk

 

21-09-13

Display board Decoration

 

28-09-13

cky dfo lEesyu

Oct.

5-10-13

lewg xhr çfr;ksfxrk

 

26-10-13

Rangoli Competition

Nov.

16-11-13

Fancy Dress Competition

 

23-11-13

Quiz Competition

 

30-11-13

Display board Decoration

Dec.

7-12-13

Flower Decoration

 

21-12-13

Solo Dance Competition

शिवाजी सदन SHIVAJI HOUSE

a) HOUSE MASTER – MR. RAJESH KUMAR UPADHYAY

b) ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR.VIMAL CARPENTER

c) ASSOCIATE HOUSE MASTER – DR. N.K. JAIN

d) ASSOCIATE HOUSE MASTER – MS. PRATIMA ARYA

e) ASSOCIATE HOUSE MASTER – MR.DEEPAK DAS

Normal 0 false false false EN-US X-NONE HI